Göreme Açık Hava Müzesi Nerede? 2022 Yılı Giriş Ücretleri

Göreme Açık Hava Müzesi, Türkiye’nin en gözde yerlerinden biridir. Dini sanat tarihini incelemek için en iyi yerdir. Çeşitli ülkelerden ve dillerden gelen dini sanatın eşsiz bir kombinasyonuna sahiptir. Manastır kompleksi oldukça büyük. On bir yemekhane ve 18 kiliseden oluşmaktadır. Bu yapılar kapsamlı bir restorasyondan geçmiştir ve sergilenen resimler iyi durumdadır. Ana mağara kilisesi bu tür inşaatın harika bir örneğidir ve turlar için halka açıktır.

Karalık Kilise, Rahibeler Manastırı’nın hemen arkasında yer almaktadır. Haç planlı önemli bir kilisedir. Yapı, her biri farklı bir dini düşünceyi temsil eden dört sütun, üç apsis ve dokuz kubbeden oluşmaktadır. Bina 90’larda restore edildi, ancak geçmişinin 11. yüzyıla kadar uzandığına inanılıyor. Elma Kilisesi, 13. yüzyıla kadar yerel halk için bir eğitim merkeziydi.

Tarihi seviyorsanız Göreme Açık Hava Müzesi‘ni de seveceksiniz. Mağara kiliseleri mutlaka görülmeli, duvarları ve tavanları muhteşem. Müze, şehir merkezine sadece 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Biraz yokuş yukarı olsa da, müze çabaya değer. Ayrıca yakınlarda bir yürüyüş parkuru ve sadece birkaç dolara yapabileceğiniz Zemi Vadisi Yürüyüşü var.

Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti

Giriş Ücreti : 100 TL

Manastırı seveceksiniz. 6-7 katlı bir yapı, yemekhanesi, mutfağı ve bazı odaları var. Kilise Göreme Açık Hava Müzesi‘nin önemli bir parçasıdır. Burada ünlü Karanlık Kilise de dahil olmak üzere birçok mağara kilise var. İnsanların orta çağda nasıl yaşadıklarını görebilirsiniz ve rahibe manastırı ve diğer kiliseler onların hayatlarına bir bakıştır. Manastır aynı zamanda bir eğitim merkeziydi.

Göreme Açık Hava Müzesi, muhteşem duvar resimlerine sahip mağara kiliselerinden oluşan bir koleksiyondur. Manastır, Göreme merkezine 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Karanlık Kilise, bir başka UNESCO Dünya Mirası Alanıdır. Müze için bir bilet ofisi de bulunmaktadır. Bölgedeyken, müzeleri ziyaret ettiğinizden emin olun.

Göreme Açıkhava Müzesi, en iyi şekilde manastır komplekslerinin bir koleksiyonu olarak tanımlanır. Her manastır güzel bir kiliseye ev sahipliği yapar ve her kilise benzersizdir. Dikkate değer noktalardan bazıları elma Kilisesi, Karanlık Kilise ve Yılan’dır. Yine müzede bulunan Elmalı Kilise, üç kilisenin en eskisi. Göreme açık hava müzesi yol tarifi  tokah Kilisesi, küçük boyutuna rağmen vadi kiliselerinin en etkileyicilerinden biridir.

Göreme Açık Hava Müzesi Nerede?

 

Göreme Açık Hava Müzesi kaç TL?

Yyaz mevsiminde 08:00-19:00, kış mevsiminde ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık durumdadır. Müzenin giriş ücreti 40 TL‘dir ve aynı zamanda Müze Kart ile giriş yapmak da mümkündür.

Kapadokya Açık Hava Müzesi mi?

Her yıl yüzbinlerce ziyaretçinin gezdiği içinde yer alan kayadan oyma kilise, manastır ve şapeller tarihi dokusu ve asırlara meydan okuyan freskleriyle turistleri cezbediyor.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.